Menu witryny
  • Start
  • Biografia
  • Curriculum Vitae
  • To jest to
  • Laurki
  • Lamus
  • Harcerstwo
  • Pasje
  • Galeria
  • Publikacje
  • Radio
  • Telewizja
  • Ulubione linki
  • e-Pamiętnik
  • Kontakt
  • Mój JDK
  • Mój MDK
Szukaj

PostHeaderIcon JAŚLANIE TWORZYLI SOLIDARNOŚĆ W … MAŁOPOLSCE

niedziela, 31 sierpnia 2025 00:00 | Wpisany przez Zbigniew Dranka | PDF | Drukuj | Email

"Solidarność", zapoczątkowana stoczniowym strajkiem, stworzyło wiele milionów Polaków, pragnących wolności. Miliony, które rok wcześniej przyszły na krakowskie Błonia, na plac Zwycięstwa i w wiele innych miejsc, by być razem z Janem Pawłem II współtworzyły  odmianę naszego bytowania.

W Małopolsce było wtedy 700 tysięcy członków NSZZ "Solidarność"! W miejscach pracy tworzono struktury MKZ (Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ). Powstawały kaskadowo komisje zakładowe od Oświęcimia po Nowy Sącz i Jasło.

Na zdjęciu : Delegaci z Regionu Małopolska na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” przed Halą „Olivii” – FOTOGRAFIA Z ARCHIWUM FUNDACJI DOKUMENTACJI CZYNU NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO

Tak było, wszakże gdy z wielkomiejskich bastionów nowego ruchu krzyczano „Chodźcie z nami”, jasielscy działacze owego przełomu politycznego lgnęli entuzjastycznie do Krakowa. W Zarządzie Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” w lipcu 1981 roku odnotowujemy  działalność między innymi  Kazimierza Dubasa i Ryszarda  Świerza.

W 45 –lecie powstania Solidarności godzi się przypomnieć iż w gronie delegatów na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” odbywającym się w Gdańsku nasze miasto reprezentowali  Andrzej Kachlik, Kazimierz Poniatowski, Stanisław Zubel

 

 

 

 

« poprzednia   następna »
 

Copyright © 2010 - Zbigniew Dranka
All Rights Reserved

Webmaster: LookMedia - Jasło