JAŚLANIE TWORZYLI SOLIDARNOŚĆ W … MAŁOPOLSCE
"Solidarność", zapoczątkowana stoczniowym strajkiem, stworzyło wiele milionów Polaków, pragnących wolności. Miliony, które rok wcześniej przyszły na krakowskie Błonia, na plac Zwycięstwa i w wiele innych miejsc, by być razem z Janem Pawłem II współtworzyły odmianę naszego bytowania.
W Małopolsce było wtedy 700 tysięcy członków NSZZ "Solidarność"! W miejscach pracy tworzono struktury MKZ (Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ). Powstawały kaskadowo komisje zakładowe od Oświęcimia po Nowy Sącz i Jasło.

Na zdjęciu : Delegaci z Regionu Małopolska na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” przed Halą „Olivii” – FOTOGRAFIA Z ARCHIWUM FUNDACJI DOKUMENTACJI CZYNU NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO
Tak było, wszakże gdy z wielkomiejskich bastionów nowego ruchu krzyczano „Chodźcie z nami”, jasielscy działacze owego przełomu politycznego lgnęli entuzjastycznie do Krakowa. W Zarządzie Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” w lipcu 1981 roku odnotowujemy działalność między innymi Kazimierza Dubasa i Ryszarda Świerza.
W 45 –lecie powstania Solidarności godzi się przypomnieć iż w gronie delegatów na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” odbywającym się w Gdańsku nasze miasto reprezentowali Andrzej Kachlik, Kazimierz Poniatowski, Stanisław Zubel
| « poprzednia | następna » |
|---|


