Jasło stare, ale jare
Cała Polska przyglądała się na żywo Jasłu równo 50 i 30 lat temu za sprawą telewizyjnych turniejów miast. Pierwszy, to pojedynek dwóch podkarpackich miast, który rozegrał się 30 maja 1965 równocześnie na Rynku w Jaśle i Stadionie "Karpat" w Krośnie. Bezpośrednia transmisja pod zawołaniem "Zawsze w niedzielę" rozpoczęła sie o godzinie 14.00 reportażami filmowymi o obu miastach, gdzie prezentowano dorobek gospodarczy, kulturalny, oświatowy i sportowy.

Imieniny miasta
Słynęło kiedyś Jasło z wielu dobrych zespołów amatorskich, zwłaszcza teatralnych. Działał też aktywnie Związek Teatrów Amatorskich i właśnie ludzie kultury zrzeszeni w tej organizacji, na jednym ze swych spotkań 8 listopada 1962, postanowili organizować w Jaśle przegląd dorobku amatorskiego zespołów teatralnych.
Już w 1963, urządzono takie konfrontacje pod hasłem Dni Teatralne Miasta Jasła. „Dekoracja miasta na tę uroczystość nie ustępowała tej na wyścig kolarski” - zapisano w kronikach.
Przedstawiono wówczas pięć spektakli w wykonaniu miejscowych zespołów teatralnych: Powiatowego Domu Kultury, Związku Zawodowego Kolejarzy, Huty Szkła, Powiatowego Związku Gminnych Spółdzielni i Zakładów Chemicznych „Gamrat”.

65 lat Jasielskiego Domu Kultury
Radując się z trwania 65 – letniej, kulturotwórczej, działalności Jasielskiego Domu Kultury – mojego równolatka - ogarniam przebogaty dorobek zacnej placówki, w której dane mi było działać całą dekadę lat 1974 – 1984. Tu, gdzie z wzajemnością, przyciągają się dom kultury i społeczność, której służy ta placówka w swej różnorodnej działalności. Refleksje dotykające minionego czasu i splatające się zdarzenia kulturalne z ich twórcami są już w zakładce obok pod zawołaniem: Mój JDK.




